Najskuteczniejsze metody zabezpieczania zbóż
Uprawy zbóż narażone są na wiele czynników obniżających plon i jego jakość. Aby skutecznie chronić zboża, warto zastosować odpowiednie metody ochrony już od momentu siewu.
Jak wybrać odpowiednią zaprawę?
Zaprawy nasienne odgrywają ważną rolę w ochronie zbóż przed patogenami. Są szczególnie ważne w przypadku ozimych upraw, w których zabezpieczają rośliny przed chorobami gleby i, w przypadku zawartości insektycydu, przed szkodnikami. Najskuteczniejsze zaprawy to te, które zawierają kilka substancji czynnych o różnorodnym działaniu, jak sedaksan i fludioksonil. Dobór odpowiednich zapraw powinien być zgodny z używanymi fungicydami stosowanymi później.
Korzyści z używania zapraw nasiennych
- Ochrona przed mikroorganizmami
- Optymalny wzrost
- Lepsze przetrwanie zimy
- Zabezpieczenie przed chorobami grzybowymi
Metody zabezpieczania zboża po zbiorze
- Suszenie – to metoda przechowywania zboża, która pozwala obniżyć wilgotność ziarna, co zapobiega rozwojowi pleśni i utracie wartości odżywczych. Nowoczesne suszarnie pozwalają na ekonomiczne suszenie, z pełną kontrolą temperatury i przepływu powietrza. Ziarno należy osuszyć do poziomu wilgotności poniżej 14% i schłodzić do temperatury poniżej 10ºC, aby było przygotowane do długotrwałego i bezpiecznego przechowywania.
- Zakiszanie – metoda przeznaczona głównie dla ziarna paszowego, pozwala zabezpieczyć wilgotne ziarno dzięki procesowi fermentacji mlekowej, w trakcie której obniża się pH ziarna, co zapobiega rozwojowi pleśni i bakterii gnilnych. Kisić można ziarno gniecione lub śrutowane, przy wilgotności od 20% do 50%. Zabezpieczoną kiszonkę zbożową można przechowywać przez wiele miesięcy.
- Alkalizacja – proces polegający na podwyższeniu pH ziarna do poziomu 8,5- 9, który pozwala na długotrwałe przechowywanie wilgotnego ziarna. Alkalizacja zwiększa strawność ziarna, podnosi zawartość białka oraz chroni ziarno przed gniciem, pleśnieniem oraz ptakami i gryzoniami.
Niewątpliwie odpowiednia troska o przechowywanie zboża oraz wdrażanie procesów zapobiegających jego psuciu się ma ogromne znaczenie. Takie działania wpływają na jakość ziarna, a co za tym idzie, na wyższe wyniki finansowe w produkcji rolnej.